Poslední aktualizace 26.11.2019

Veřejné projednávání podaných námitek a připomínek nebude! Pro pověřeného zastupitele Jana Skořepu nebyly patrně zásadní!


Zastupitelstvo města by 9. prosince 2019 mělo rozhodnout o vydání Změny č. 2 Územního plánu Rychnova nad Kněžnou (ÚP). A to bez dalšího veřejného projednání připomínek a námitek, které podali obyvatelé města v září tohoto roku. Jak zaznělo na veřejném projednávání 2. září 2019, aby bylo nové veřejné projednávání námitek a připomínek občanů, musely by tyto připomínky být zásadní. Podle všeho ale zastupitelé budou nejprve přímo rozhodovat o vydání změny ÚP bez začlenění 20 podaných připomínek a 45 námitek. Přitom jednu z připomínek, týkající se louky na Billou - rozvojová plocha Z.rk 36, za 3 pracovní dny podepsalo víc než 250 obyvatel Rychnova nad Kněžnou!

Opravdu si vedení města myslí, že občané města jsou tak naivní a zmanipulovaní a proto nemají co mluvit do budoucího vývoje Rychnova nad Kněžnou? Pojďme se k situaci společně vyjádřit a podpořit zastupitele města v rozhodnutí, kterým by dali prostor k zapracování všech podaných připomínek a námitek ke změně č. 2 ÚP.

Přijďte 9. prosince od 16:00 hodin do velkého sálu Pelclova divadla říct svůj názor.

  • Je třeba respektovat přání majitelů pozemků nad Billou na Mírové?
    Určitě ano, ale nikoliv developerů, kteří si zakoupili pozemky v lednu a červenci tohoto roku výlučně za účelem stavby obchodním marketů. Z jejich strany jde o rizikovou investici, protože v té době se již projednávaly připomínky 412 obyvatel města ke změně č. 2 ÚP, které se lokality Z.rk 36 týkají. 
  • Hrozí městu soudní spory s majitely pozemků kvůli změně využití území?
    Zastupitelstvo města, jako orgán samosprávy územního celku, definuje vydáním územního plánu možné využití území a je to jeho výsostné právo. Zastupitelé navíc mají v námitce navrženou změnu využití z OK (komerční obchodní objekty) na SM (smíšené bytové s obchodními jednotkami), která nikterak nemůže znehodnotit investici developera.
  • Přibude tisíc aut na sídliště Mírová?
    Jednoznačně ano, je to nevyhnutelný důsledek zahájené bytové výstavby v této lokalitě. Lze ale omezit příjezd dalších tisíců vozidel do sídliště Mírová, pokud v jeho centru nevznikne další plošně rozsáhlý market s několika obchodními jednotkami. Ty přitom lze postavit v jiné části města, kde nedojde k tak objemnému zatížení dopravou s důsledkem pro celé město.
    Přeci nechceme žít v hluku, smogu a v dopravních zácpách ve městě! Nový market přivede z celého rychnovského okresu sem do prostřed Mírové mezi panelové domy tisíce aut koupěchtivých zákazníků. Při sebemenší dopravní komplikaci na hlavní silnici I/14 tito zákazníci budou brázdit celé město a hledat nejrychlejší cestu přímo k marketu.
    Podle renomovaných architektů obchodní market, navíc s nedostatečnou dopravní infrastrukturou, nepatří doprostřed sídlišťní bytové zástavby.
  • Je 35 až 45% zeleně na nezastavěné ploše mezi zahuštěnými bytovými domy pro nové sídliště dostatečné?
    Číslo vypadá jako dostatečně nadimenzované. Zelení má projektant na mysli všechny typy jako jsou například travní porosty, keře či květinové záhony. Z návrhu změny ale vypadla přímo vydefinovaná plocha ZV, která by mohla jako celek být vyčleněna pro vzrostlou zeleň (stromy) v souvislé ploše.

Vážení spoluobčané, je důležité si uvědomit, že lokalita "Mírová východ" je jedinou plochou vhodnou pro bytovou výstavbu. Pokud bude bytová zástavba nad Billou zahuštěna o market s navázanou dopravní zátěží, zcela jistě se zhorší kvalita života obyvatel sídliště i celého města. Potom jakákoliv změna k lepšímu v budoucnu není možná!

Podrobně se uvedeným bodům věnujeme v našich příspěvcích níže.

***

V části věnované změně klimatu ve městě (položka v menu) naleznete vyjádření úřednice radnice k tomu, jaká opatření připravuje vedení našeho města. Těžko říct, zda jsou opatření dostatečná (například v Lipovce v areálu Preymesseru začala stavba dalších dvou průmyslových hal). Přečtete si, jak se na změnu klimatu připravují v Hradci Králové - na boj se suchem tady chtějí proinvestovat 60 milionů korun.

Přes všechny předložené argumenty obyvateli Rychnova nad Kněžnou (týkajících se například nárustu dopravy, zatížení sídliště Mírová auty zákazníků budoucích marketů, nedostaku klidových zón a zeleně, atd) starosta Jan Skořepa v souvislosti se změnou územního plánu stále dokola vypráví o tom, jak musí vyjít vstříc majitelům pozemků nad Billou. Především jedné developerské firmě, která si pozemky koupila až letos v červenci a chce tam stavět markety! Může takový argument obstát a nebo je účelový? Jak je to ale ve skutečnosti s hlavním argumentem starosty, proč nelze změnit účel plochy nad Billou z marketů například na bytovou výstavbu smíšenou? Komu vlastně město vychází vstříc? Mohou úředníci zvýhodňovat majitele, kteří podají své připomínky až po zákonné lhůtě? Přečtěte si článek na Orlický.net!

Co bude dál?

Úředníci zveřejnili informace o tom, kolik se sešlo připomínek a námitek ke změně č. 2 územního plánu. Je vhodné připomenout, že na projednávání přišlo do Pelclova divadla okolo 150 lidí. Je vidět, že jde o věc, která lidi zajímá a my jsme za to vděční (video z jednání naleznete na této stránce níže). V městském zpravodaji se píše, že výsledkem veřejného projednávání je 20 přípomínek a 45 námitek (v textu pak je uvedeno jen 40 námitek).

Pokud budou úpravy návrhu zásadní, proběhne s největší pravděpodobností nové veřejné projednávání návrhu Změny č. 2 územního plánu. V opačném případě bude návrh předložen zastupitelům na prosincovém jednání zastupitelstva k vydání změny do platného stavu.

O veškerém dění Vás budeme informovat. A to jak o navrhovaných změnách, tak i o dalším projednávání.  

Opakovaná nařčení ze lživé a agresivní kampaně od dvou zastupitelek města Rychnov nad Kněžnou vnímám jako snahu vyhnout se podstatě našich připomínek, které podpořilo velké množství obyvatel našeho města v řízení ke změně územního plánu. Moje vyjádření k oné agresivní kampani naleznete v článku na zpravodajském portálu Orlický.net.

Marie Linhartová na zastupitelstvu 16.9.2019 prohlásila, že mícháme globálního oteplování a nedostatek vody, tedy podle ní všechny problémy světa a sypeme je na jednu hlavu pana starosty a zastupitelů. 

V rozhovorech Českého rozhlasu (ČRo), umístěných na našem webu, se neřeší Bangladéš, Keňa a nebo JAR. V těchto rozhovorech se řeší, jak se bránit suchu, vysokým teplotám nebo naopak katastrofickým bleskovým povodním v českých a moravských městech. Odborníci zde hovoří o tom jak ovlivní život lidí ve městech měnící se klimatické podmínky. Co udělat, aby se nám nejen v období velkých veder žilo příjemně v našem městě. Právě tomuto tématu, které se nás bezprostředně týká, se věnují dva rozhovory ČRo Plus v dolní části tohoto webu.

Zde Vám nabízíme další zajímavé rozhovory související s výše uvedeným tématem, tentokrát o budoucnosti a stavu našich lesů s potomkem šlechtického rodu, podnikatelem Constantinem Kinským, který hospodaří na 5700 hektarech smrkového lesa v okolí Žďáru nad Sázavou nebo třeba s lesním inženýrem Janem Štroblem. Jsou zde uvedeny zajímavé informace o tom, jaký má vliv změna hospodaření v našich lesích, změna klimatu a související nedostatek vody v krajině na budoucnost našich lesů.

   

V minulých dnech se na facebooku Žijeme Rychnovem objevila pozvánka na seminář pořádaný krajským úřadem, který si klade za cíl seznámit vlastníky lesů s kritickou situací v českých lesích a kůrovcovou kalamitou. Ta je mimo jiné způsobena změnou klimatu a souvisejícím nedostatkem vody v krajině.

Z důvodu přínosu čerstvých informací web www.budoucnostrychnova.eu průběžně aktualizujeme.

Děkujeme za Vaši podporu v zájmu budoucnosti města. Podali jsme námitky a připomínky (pro oboje víc jak 250 podpisů obyvatel našeho města). Další připomínky či námitky podali sami občané. 

JAKÁ JE BUDOUCNOST RYCHNOVA? ZNAČNĚ MLHAVÁ

Město Rychnov nad Kněžnou se právě teď nachází v bodě zlomu! Jedno jediné rozhodnutí 21 zvolených zastupitelů ovlivní životy dětí našich dětí. Jedno jediné rozhodnutí ovlivní urbanistický rozvoj města na příštích 50 až 100 let.

Změny územního plánu jasně ukazují na absenci strategie dlouhodobého rozvoje našeho města. Chybí vize, kterými by se řídil budoucí rozvoj. Vedení města funguje v režimu výhledu na pouhých 3 až pět let dopředu. Tento fakt jednoznačně dokresluje záměr postavit tři nové markety na louce uvnitř budoucí obytné zástavby bez ohledu na dopady takového rozhodnutí na fungování lokality, minimum opatření uvnitř města pro minimalizaci klimatických změn či možnou změnu stávajícího obchvatu sídliště Mírová na městský "bulvár" s plánovanými okružními křižovatkami.

Úředníci městského úřadu a zvolení zastupitelé by se měli zodpovědně dívat do vzdálenější budoucnosti. Výhled na jedno, maximálně dvě volební období je v současné době nedostačující. Zároveň by měli vnímat aktuální stav životního prostředí, klimatu a především potřeb obyvatel města. A vyvarovat se tlaku lobistických skupin investorů.

Krajinu v blízkém okolí města pohlcují výrobní haly

Dramaticky rychlý rozvoj průmyslu v našem regionu vybízí investory k bezhlavému drancování naší krajiny bez ohledu na budoucnost Rychnova nad Kněžnou, bez ohledu na stávající a budoucí obyvatele našeho města. O možných důsledcích tohoto chaotického rozvoje města píšeme v kapitole "Ovlivní další markety kvalitu bydlení v Rychnově?"

RYCHNOV NAD KNĚŽNOU: MEZIROČNÍ PROPAD V INDEXU KVALITY ŽIVOTA

Kde se v Česku nejlépe žije: Velké porovnání 200 měst ukazuje skokany roku i varování pro Rychnov nad Kněžnou. Oproti roku 2018 se index kvality bydlení propadl u našeho města o 39 pozic. Z původního 13. místa na 52. místo v ČR. přitom okolní města jako Ústí nad Orlicí či Žamberk zaznamenali vzestup. A právě město Žamberk je nyní na 13-té pozici v žebříčku.

Konzultační společností Deloitte sestavila index, který je zveřejněn exklusivně na Aktuálně.cz, porovnává v něm veřejně dostupná data ve všech 206 českých obcích s rozšířenou působností. Index kvality života zahrnuje celkem 29 ukazatelů, které vyjadřují úroveň zdraví, prostředí a dostupnosti zdravotní péče, optimální materiální podmínky (práce, bydlení a vzdělání), dostatečnost služeb a také vztahy mezi lidmi (například ve formě existence místních spolků).

Co navrhujeme :

  • v aktuální změně územního plánu č. 2 (ÚP) konkrétně navrhujeme v ploše Z.rk 36 zrušit plochu DXp (2.800 m2 - dopravní infrastruktura – veř. parkoviště parkoviště k vybavenosti OK) a plochu OK (4.500 m2 - komerční zařízení plošně rozsáhlá) a nahradit ji plochou ve stejné celkové výměře ZV (7.300 - zeleň veřejná - park). Naše návrhy změn ÚP nesouvisí s připravovanou výstavbou bytových domů města a ani s obchvatem Rychnova nad Kněžnou.

 

  • v lokalitě Mírová a za silnicí II/319 nestavět další markety, protože se jedná o nejpříznivější lokalitu vhodnou pro rozvoj města a bydlení. Markety by se tak ocitly uprostřed bytové výstavby, svým provozem zhoršily kvalitu bydlení nejen v této části města, ale ve městě celém.
  • Navrhujeme změnit tři vyhrazené plochy pro markety kolem silnice II/319 na bytovou výstavbu smíšenou. Bydlení doplněné menšími provozovnami – prodejny, služby.
  • Navrhujeme větší počet zeleně – park, hřiště. Jsme přesvědčeni, že si jej naše největší sídliště, které se nadále rozšiřuje, zaslouží.

    Klidová zóna jako „vnitroblok“ mezi bytovými domy
  • Navrhujeme větší rozestupy mezi domy v představeném plánu výstavby nad Billou.
  • Navrhujeme etapizovat územní plán, nejdříve připravme infrastrukturu a teprve potom nechme investory stavět. Dle realizace jednotlivých etap můžeme sledovat případná positiva a včas řešit negativa spojená např. s nezvladatelným nárůstem dopravy. První takovou etapou může být např. výstavba sídliště nad teplárnou.
  • Navrhujeme vypracování dlouhodobého strategického plánu rozvoje města. Počty a druhy obytných domů s přepokládaným nárůstem obyvatel, dopravy, potřebného plánu výstavby mateřské a základní školy a výstavby přeložky silnice II/319 / stávajícího obchvatu města, který se rozšiřováním města stane městskou ulicí např. na způsob Sokolovské ul. /

Chceme předejít:

  • Nezvladatelnému nárůstu dopravy spojeného s dopravními zácpami, který bude mít za důsledek zvýšený průjezd aut městem.
  • Výstavbě sídlišť bez zeleně s velkým množstvím bytových domů natlačených co nejblíž u sebe. Což je výhodné pouze pro investora.
  • Nezodpovědné výstavbě dalších marketů v nevhodných lokalitách, které mají navíc za cíl likvidaci místních firem.

Nevzhledné pozadí marketů

Náš cíl je klidné a prosperující město, vstřícné ke svým občanům, s příjemným bydlením, kvalitní infrastrukturou a dostupnými službami.

Starosta Jan Skořepa během veřejného jednání vyzýval občany města: Podejte vlastní námitku nebo připomínku. Připravili jsme pro Vás dokument, který se týká louky nad Billou ve kterém žádáme zapracování plochy zeleně místo marketů.
Vytiskněte, vyplňte a podejte ji na městský úřad nejpozději 9.9.2019 do konce pracovní doby!

Soubory ke stažení (ve formátu PDF):

Námitky a připomínky již nejde podávat.

Podívejte se na záznam z veřejného jednání 2.9.2019 od 16:00 hodin v Pelclově divadle. Naše připomínky zazněly ve 42. minutě videozáznamu.

Formuláře pro podání námitky nebo připomínky (nejpozději do 9.9.2019) naleznete výše nad videozáznamem.

Níže rozvádíme důvody, které nás vedou k výše popsaným návrhům

POČÍTÁ SE S NÁZOREM A POTŘEBAMI OBČANŮ RYCHNOVA? NEPOČÍTÁ!

2. září 2019 od 16:00 hodin se ve velkém sále Pelclova divadla bude konat veřejné projednání návrhu Změny č. 2 Územního plánu Rychnov nad Kněžnou a vyhodnocení vlivů návrhu změny č. 2  ÚP Rychnov nad Kněžnou na udržitelný rozvoj území. Na podzim 2019 na zasedání zastupitelstva města se počítá se schválením této změny. Jak prohlásil starosta, investoři již čekají! 

Navrhované řešení plochy Z.rk 36 nad Billou podle územní studie

MŮŽOU OBČANÉ RYCHNOVA NĚCO ZMĚNIT? URČITĚ MOHOU, MUSÍ SE ALE OZVAT!

Víte, co znamená změna územního plánu a vyhodnocení vlivů návrhu změny? Pod tímto zcela nesrozumitelným názvem se skrývá vypořádání se úředníků s připomínkami občanů, firem, vlastníků a dalších lidí vůči navrhovaným změnám, které předložili úředníci města. Jednoduše - zda bude lidem vadit vlakové nádraží v Lipovce, jestli místo bývalé pekárny může vzniknout parkoviště nebo zda se na sídlišti Mírová podaří lobistům prosadit stavbu dalších marketů místo tolik potřebného kvalitního bydlení.

411 OBYVATEL MĚSTA PODEPSALO PŘIPOMÍNKU KE ZMĚNĚ ÚZEMNÍHO PLÁNU NAVRHUJÍCÍ VÍCE ZELENĚ A VĚTŠÍ ROZESTUPY MEZI BYTOVÝMI DOMY. ÚŘEDNÍKY TENTO NÁZOR LIDÍ ALE ZŘEJMĚ NEZAJÍMÁ.

Celá připomínka předaná úředníkům města byla na dvě strany A4. Co se v ní zjednodušeně navrhuje? V prostoru Z.rk 36 (louka nad Billou) zrušit plochu pro výstavbu dalších marketů (pokud vůbec, lze je postavit v brownfieldech, o důsledcích výstavby marketů se dočtete zde) a nahradit ji klidovou zónou v podobě vzrostlé parkové zeleně a nebo plánovaných šest bytových domů rozprostřít na celé ploše a mezi ně doplnit vzrostlou zeleň parkového typu (jednoduše nestačí vysadit jen plánovaných cca 17 stromů). 

Obrázek je nadsázkou možného řešení, v žádném případě nejde o architektonický návrh - klidová zóna může být doplněna dětským hřištěm či místem pro relaxaci a aktivní odpočinek. Plochu po marketech lze využít k volnějšímu rozmístění bytových domů, které jsou nyní zbytečně "namačkané" u sebe.

A co na tuto konkrétní připomínku odpovědní úředníci? Nic! V upravené dokumentaci pro zářijové projednávání nedošlo k žádné změně! S připomínkou 411 obyvatel města se nijak nevypořádali! Je tedy zapotřebí 2. září 2019 v 16:00 hodin přijít do Pelclova divadla na veřejné projednávání změn územního plánu našeho města a vyjádřit svůj názor nebo alespoň podpořit výše popsanou připomínku.

O finální podobě územního plánu budou rozhodovat zastupitelé města

Projednané či neprojednané změny musí následně schválit zastupitelstvo. Pak už to bude jen o osobní odvaze zastupitelů města. Zda podlehnou tlaku investorů (jejichž aktivitu připustil starosta Jan Skořepa na červnovém zasedání zastupitelstva) nebo při schvalování změny č. 2 územního plánu 16. září 2019 (nebo na nejbližším dalším) vyslyší připomínky obyvatel našeho města.

OVLIVNÍ DALŠÍ MARKETY KVALITU BYDLENÍ V RYCHNOVĚ? BOHUŽEL ANO!

Místo odpovídající klidové zóny u paneláků rušný provoz v okolí dalšího obchodního centra

Vedení města Rychnov nad Kněžnou nechalo v minulých měsích zpracovat celkem tři územní studie, které jsou nezbytné pro budoucí bytovou výstavbu - a to v lokalitě Velká Láň (pro rodinné domy), Javornická a Mírová (pro bytové domy). Na Velké Láni se počítá se zastavěním cca 23.000 m2, z této plochy bude vyčleněno velkorysých 6.177 m2 pro plánované dětské hřiště a zeleň - tedy 27 procent plochy (viz. foto - zelený trojúhelník). K tomu je navíc třeba přičíst dalších 2.901 m2 veřejného prostranství, což mohou být mimo jiné trávníky, keře, stromy či živé ploty. 

Územní studie Velká Láň s velkorysou plochou pro zeleň a dětské hřiště

Na Javornické podle dostupné dokumentace se již o velkorysosti hovořit nedá. Tady územní studie počítá se 7 procenty vyčleněné plochy pro veřejná prostranství, jejichž součástí bude také zeleň (povětšinou mezi parkovacími místy pro osobní vozidla). 

V lokalitě Javornická (trojúhelníková plocha mezi teplárnou, křižovatkou pod tenisovými kurty a plaveckým bazénem) územní studie počítá s výstavbou 408 bytových jednotek pro předpokládaných 1.062 nových obyvatel a 613 automobilů.

Územní studie Javornická počítá se vzrostlou zelení mezi parkovacími místy 

Ještě hůř je na tom rozvojová plocha nad Billou. Vedle bytových domů plánují  na místo zeleně další market a k němu parkoviště.

Holou pravdu zobrazuje regulační výkres územní studie - v něm je vyobrazen úzký pruh zeleně (zřejmě stávající stromořadí) podél silnice II/319 a nové spojovací komunikace pod garážemi mezi touto silnicí a sídlištěm Mírová (mimochodem bude srovnáno se zemí asi deset stávajících garáží). Mezi budovami bytových domů možná vzniknou soukromé předzahrádky s jakousi mikrozelení, veřejné zeleně tady ale víc už nebude!

Minimum zeleně v lokalitě nad Billou (vyznačeno zelenou barvou) 

Shrnuto, podtrženo. Kdokoli zná plochu nad Billou, i kdyby neviděl vizualizaci plánované výstavby, musí mu být při výše uvedeném výčtu staveb jasné, že je zde zájem zastavět co největší plochu, bez klidových zón, bez větší souvislé plochy zeleně! Šest vysokých bytových domů, blok velkých prodejen marketů, nadzemní parkoviště, restaurace a to vše vměstnané do plochy nad Billou? Celé to vypadá, jakoby se již v Rychnově nad Kněžnou nemělo nikdy nic postavit. Jako by za silnicí II/319 už nebylo místo pro rozvoj města a tak musíme vše postavit na jedné malé ploše, bez ohledu na obyvatele, ovšem s maximálním ohledem na investora.

Lze se domnívat, že stávající plán výstavby nad Billou zohledňuje především zájmy investora/ů, město k němu postaví parkovací dům s placeným parkováním a představí jej jako přínos občanům. Ostatně tlak lobujících investorů potvrdil na veřejném zasedání zastupitelstva v červnu 2019 sám starosta Jan Skořepa, když vysvětloval, proč se musí změna územního plánu projednat nejpozději na zářijovém zasedání zastupitelstva, citujme: "Chci říct, že na to zářijové ZM čeká spousta investorů."

Starosta veřejně potvrdil tlak investorů na rychlé schválení změny č. 2 územního plánu města

Rychnov je přeborník v ploše marketů na počet obyvatel. Má víc než Praha či Liberec. 

Podle portálu Česko v datech je evropský průměr prodejní plochy přibližně 280 m2 na 1.000 obyvatel, v Praze tato hodnota vychází na necelých 700 m2. Z velkých měst v rámci České republiky má zdaleka nejhustější síť obchodů Liberec, kde na tisíc obyvatel připadá 1.440 metrů čtverečních nákupních ploch.

V Rychnově nad Kněžnou při sečtení plochy pouze potravinářských řetězců (Tesco, Kaufland,Penny, Billa, Lidl, Qanto), působících ve městě, se dostaneme na hodnotu přibližně 16.000 m2, město Rychnov nad Kněžnou má 11.000 byvatel - v přepočtu to znamená vysokou hodnotu prodejní plochy 1.462 m2 na 1.000 obyvatel. Po započtení další prodejní plochy (Drogerie Kaška, Teta, Rossmann, DM, Takko, Deichmann, Pepco, Elmax, Hel, a další) vzroste index na extrémní hodnotu 2.363 m2 na 1.000 obyvatel. (Zdroj: Rychnovské zrcadlo, květen 2019). Vyvstává tedy otázka, jaké bude mít další rozšiřování marketů ve městě důsledky.

Nebylo těžké zjistit názor obyvatel, že je v našem městě marketů zbytečně moc. A tak byla formou jedna paní povídala šířena velmi chytře informace o tom, že snad oním novým marketem nad Billou bude OBI, Baumax a nebo nějaký jiný hobby market. Co na tom, že zde nic podobného stát nebude, vždyť oficiálně žádná taková informace nezazněla. Hlavně že se lidé těší.

Vzhledem k obrovské šíři sortimentu, který takový hobby market musí nabízet, vyskytují se výše zmíněné hobby markety v minimálně 3x až 4x větších městech s větší spádovou oblastí, než je Rychnov nad Kněžnou. Hobby markety s prodejní plochou kolem 500 metrů čtverečních v obchodních centrech v ČR nejsou a lze přepokládat, že nejen v ČR (s větší prodejní plochou se v marketech nad Billou nepočítá). Markety v městech naší velikosti z drtivé většiny pouze dublují ty prodejny, které v nich často už několikrát existují.

 

Chcete žít v hluku, smogu a dopravních zácpách ve městě? Podpořte stavbu dalších marketů!

Nadpis je myšlen opravdu ve velké ironii. Z výše uvedeného indexu je zjevné, že Rychnov nad Kněžnou má extrémně velkou nabídku marketů. Vyplývá z toho, že obchodní řetězce se při tak nízkém počtu obyvatel města nemohou uživit, musí tedy přivézt do města nakupující ideálně z celého okresu. Dokládá to marketingová aktivita jednoho z menších nájemců nového obchodního centra v Novém Městě nad Metují, který se pomocí billboardové kampaně snažil přilákat zákazníky mimo svoji spádovou oblast - tedy dokonce až z Rychnova nad Kněžnou. 

Rychnovský okres má přibližně 80 tisíc obyvatel. Jednoduchým propočtem zjistíme teoretický počet automobilů na takové množství lidí - pro Rychnovsko vychází hodnota na 21 tisíc aut. Pokud vznikne v lokalitě Mírová další market, dá se předpokládat, že část tohoto počtu vozidel přiveze své majitele i sem - přímo na sídliště mezi panelové domy. 

Plánované bytové domy nad Billou, podle územní studie Mírová, nabídnou 237 bytových jednotek se 470 obyvateli. S průměrem 1,5 automobilu na bytovou jednotku se dostáváme k počtu 355 automobilů, které zcela jistě v této lokalitě přibydou a značná část z nich bude každý den přijíždět a odjíždět.

Přičteme-li vozidla nových obyvatel z lokality Javornická a nového bytového domu pod teplárnou (24 bytů = 36 aut), 
už teď se bavíme o 1.000 dalších automobilů, které budou projíždět městem. 
Je na to připravena infrastruktura našeho města?

Pokud by se měl Rychnov nad Kněžnou rozrůst, jak předpokládal starosta města, přibližně o 5.000 obyvatel, byl by reálný odhad nárůstu počtu automobilů v našem městě dokonce v celkovém množství 3.100. To je víc než celková parkovací kapacita Škoda auto v Kvasinách a na ní navázaných firem pro své zaměstnance. Jediné místo, kde se může Rychnov nad Kněžnou zásadně rozrůstat, je stále stejné, sídliště Mírová s výstavbou za silnicí II/319 směrem k Douhé Vsi či bývalé "traktorce".

Pokud vznikne pod Budínem dopravní kolaps, budou řidiči automobilů nejen z tohoto prostoru hledat jinou cestu, a ta povede centrem města. Stačí si vzpomenout na 8. lednový den letošního roku, kdy došlo v dopoledních hodinách kvůli dvěma uvízlým kamionům na silnici I/14 k totálnímu dopravnímu kolapsu. Dlouhé kolony aut během krátké chvíle všechny hlavní komunikace městem zcela paralyzovaly (podívejte se na video).

Můžeme očekávat dopravní kolaps i bez sněhové kalamity? Nejen podle našeho mínění ano. Nejsme ovšem odborníci na dopravu, k tomu jsou povolanější osoby - jako například šéf dopravního inspektorátu rychnovské Policie ČR npor. Ing. Rudolf Petřík.

Policista Petřík před několika lety hodnotil vyústění obchvatu města místo na kopci nad městem přímo na křižovatce pod Budínem: "Problém spatřujeme na druhé straně obchvatu (myšleno Pod Budínem, pozn. autora), kdy podle všech nám známých návrhů se dosud uvažuje o napojení nově budovaného obchvatu na okružní křižovatku v lokalitě pod Budínem,  které se jeví jako nevyhovující už v této době – tedy v době prvotního projektování, natož, jak to bude vypadat s ohledem na stále stoupající intenzitu dopravy, v době realizace a uvedení stavby do provozu. A na tom nic nemění ani uvažovaná přestavba  stávající malé okružní křižovatky s odděleným odlehčovacím pruhem ve směru Budín. Celá stavba měla být dle našeho názoru řešena komplexně a obchvat měl být vyveden jednoznačně zcela mimo město až na Budín a ne vytvářet nějaká provizoria, která se ale tváří vzhledem k navrhovanému trasování a obloukům spíše jako definitivní řešení. Jsem přesvědčen o tom, že takové komplexní řešení si nejen takto důležitá, významná a i strategicky podporovaná průmyslová zóna, ale i občané města Rychnov nad Kněžnou zaslouží." (Zdroj: Orlický.net, prosinec 2016)

Malé shrnutí bodů vedoucích k dopravnímu kolapsu v Rychnově nad Kněžnou:

  • 1.000 aut nových obyvatel sídliště Mírová a Javornická
  • příjezd zákazníků z celého okresu (80 tisíc obyvatel = 21 tisíc automobilů) k novým marketům na Mírové po silnici II/319 nebo centrem města
  • nevhodné vyústění obchvatu města ve směru Solnice - Vamberk přímo na okružní křižovatku pod Budínem a související dopravní zácpy ve směru k OC Tesco a OC Kaufland
  • dva nové kruhové objezdy (jeden u Billy, druhý pod teplárnou), které na stávající silnici II/319 vytvoří další dopravní špunt
  • kapacitu silnice II/319 bude plnit také běžný provoz vozidel obyvatel Javornice, Slatiny či Rokytnice; a také letních i zimních návštěvníků Orlických hor a největšího lyžařského areálu v Říčkách.
  • přirozeným důsledkem nárustu dopravy, hluku, smogu atd., je snížení atraktivity bydlení a následně ceny bytů v dané lokalitě.

Alternativní trasy průjezdu městem při dopravní zácpě na silnici I/14 nebo II/319

Důsledek:

Po vzniku dopravní zácpy Pod Budínem a u dvou připravovaných kruhových objezdů (u Billy a pod teplárnou) budou všichni hledat alternativní cestu. Cestu centrem Rychnova nad Kněžnou. Zákazníci k marketům, 1.000 aut nových obyvatel města i další stovky aut stávajících obyvatel budou hledat snazší průjezd ke svému cíli.
A to nepůjde jinudy než ulicemi:
Sokolovská, Wolkerova, Smetanova, Kolowratská, Kaštany, Dobrovského, Nové domy v obou směrech. Svatohavelská, Staré náměstí, Palackého, Zborovská, Javornická, Hrdinů odboje pak v jednom směru.

Přeplněné město automobily = hluk, smog, snížená bezpečnost chodců, především dětí!
Přeplněné město automobily = zhoršená kvalita bydlení jak pro stávající, tak pro nové obyvatele sídliště!

Týká se výstavba nových marketů jen lokality sídliště Mírová a nebo celého města? Na to si musíte odpovědět sami!

Co přináší městu markety?

V nadpisu položená otázka je naprosto relevantní. Díky záboru orné půdy pro samotnou stavbu prodejní haly a parkoviště (pokud se nejedná o stavbu na brownfieldu) přináší jakýkoliv market spíš jen negativa. Zahuštění dopravy, smog a hluk. Pozitivem mohou snad být jen daně. A jaké daně jdou do rozpočtu města?

Proč má pro město význam podporovat fungování místních právnických a fyzických osob?

Stačí uvést příklad:

  1. Vlastní-li v Rychnově nad Kněžnou majitel komerční objekt (např. prodejnu) platí z něho daň z nemovitosti.
  2. Je-li tento vlastník nemovitosti Rychnovák (má zde trvalé bydliště) a pronajímá objekt, dostává město z jeho daně z příjmů poměrnou část.
  3. Pronajímá-li tento rychnovský majitel svoji nemovitost rychnovské firmě, tak i zde dostává město poměrnou část z daně z příjmů této firmy.

V ideálním případě může město dostat např. z místní rychnovské prodejny rovnou 3 výše uvedené daně. V případě marketů přijde na účet města jen jediná daň. Tím hrozí, že pokud obchod a služby ovládnou markety, tak v krátkém horizontu několika let, se sniží příjem rozpočtu města.

  • Investoři vlastnící markety platí městu pouze daň z nemovitostí. Dále našemu městu nic nepřinášejí.
  • Nájemníci – řetězce rovněž v našem městě nic neutrácejí, ani neinvestují. Nevyužívají místních obchodních, řemeslných firem ani služeb.
  • Řetězce nejraději staví levné montované stavby na okrajích měst. Nejlépe na zelené louce, je to nejpohodlnější a nejlevnější.
  • Jediné o co jde řetězcům je převzít fungující obchod v daném místě.
  • Odlivem zákazníků lze očekávat menší prosperitu a úpadek péče o budovy v centru města.

Nákupní centra městům škodí, říká děkan liberecké fakulty umění a architektury Okamura

Preferujeme spíš vznik multifunkčních objektů, nákupní centrum není městotvorné. Naopak. Je v podstatě spíš takovou loupeží na městě. Peníze, které zde obchodníci vydělávají, jdou do kapes majitelů jednoho centra, nikoliv zpět na reinvestici majitelům mnoha domů a ulic ve městě.

Obchodní centrum není městem ani veřejným prostorem. Ideální jsou v tomto případě obchodní ulice na rozdíl od uzavřených obchodních center, lákají lidi ven do ulic, do jejich vlastního města. Takové město má potom šanci rozkvést do krásy.

Zdroj: e15.cz

Pokud vůbec, tak kde postavit markety?

Územní studie Mírová vůbec neřeší občanskou vybavenost jako například mateřskou či základní školu, územní studie neřeší klidové zóny, územní studie neřeší rozvoj města v budoucnu. Plocha v okolí silnice II/319 je totiž jediná rozvojová lokalita našeho města!


Územní studie Mírová pouze upravila plochu pro výstavbu nových marketů na přibližně jednu třetinu louky nad Billou a doplnila ji bytovou výstavbou! Pokud dojde k dalšímu rozvoji města za silnici II/319, pak tyto nové markety zůstanou uvnitř plochy bytových a rodinných domů. Územní plán navíc počítá s obrovskou plochou pro umístění dalších marketů (v obrázku vyznačeno jako růžová plocha OK a ohraničená OK-R) za silnicí směrem k Dlouhé Vsi. Tady se v nedohlednu počítá s umístěním dalšího obchvatu města, tentokrát ve směru na Javornici.

Víme, že Rychnov nad Kněžnou má největší poměr plochy marketů na tisíc obyvatel v celé České republice. Víme, že investoři tu chtějí postavit další a další obdélníkové objekty pro prodej. Pokud zde vůbec musí být, musí stát na zelené louce či poli? Odpoveď je, že nemusí.

Brownfieldová plocha u silnice I/14
V Rychnově nad Kněžnou je stále velké množství brownfieldů (nedostatečně využívaných či  zanedbaných průmyslových ploch), kde je možné budovy obchodních center postavit bez větších negativních dopadů na kvalitu bydlení obyvatel města, zábor orné půdy a také na zadržení vody v krajině. Jako příklad lze uvést plochu u okružní křižovatky pod Budínem mezi starou benzínkou a budovou České pošty nebo obrovský areál Drogerie Kaška na Jamách. 

Jelikož je naše město markety oproti zbytku republiky i celoevropskému průměru přeplněno (a investoři chtějí stavět další), může v době ekonomické recese přirozeně dojít k uzavření řady z nich. Potom nám, občanům města Rychnov nad Kněžnou, zůstanou na očích opuštěné krabice, podobně, jako je tomu například již nyní ve Vysokém Mýtě v prostoru u výpadovky na Olomouc po bývalém marketu Plus. Tento chátrající objekt lze bez ostychu nazvat novým brownfieldem!

Investore, chceš v Rychnově stavět nové markety? Pokud ano, pak se jdi domluvit s majiteli brownfieldů a nebetonuj louky a pole!

Jaká je budoucnost českých brownfieldů? Dřív tam byla továrna, kasárna nebo třeba zemědělský podnik. Pro původní využití se už ale objekt nehodí a na to nové stále čeká. V Česku je brownfieldů na čtyři tisíce. Poslechněte si další rozhovor ČRo plus.

A jak to řeší jinde? Například v Litomyšli?
Soukromý investor chce v Litomyšli v první polovině příštího roku začít se stavbou nového supermarketu. Obchodní dům vznikne na místě bývalého zemědělského dvora Perštýn při výjezdu na Vysoké Mýto. V areálu stojí také historická barokní sýpka. Má to být jediný oficiálně zaregistrovaný brownfield v tomto městě. Vedení města a ani obyvatelé ale klasický Lidl se sedlovou střechou nechtějí. Stavební firma proto oslovila tři kreativní týmy, které se utkají v architektonické soutěži o nejlepší návrh nového obchodního domu. Víc v článku na portálu Českého rozhlasu. Samotný Lidl má pro své prodejny zpracovaný koncept prodejen na míru, který pro zvláštní lokality umožňuje navrhnout individuální řešení budovy marketu.

Vestavěný market v historické budově

Pokud vám není jedno, co se bude dít v Rychnově nad Kněžnou s loukami a poli, jak to bude s dopravou ve městě, kde se budou stavět další markety a kde třeba vznikne park, tak přijďte 2. září 2019 od 16:00 hodin do Pelclova divadla na veřejné projednávání změn územního plánu našeho města. 

ZMĚNA KLIMA VE MĚSTĚ

Jak ovlivní život lidí v Rychnově nad Kněžnou měnící se klimatické podmínky? Co udělat, aby se nám nejen v období velkých veder žilo příjemně v našem městě?

Jak se bránit suchu, vysokým teplotám nebo naopak katastrofickým bleskovým povodním v českých a moravských městech? Jak v nich zpříjemnit klima? Krajina ztratila retenční schopnost - zadržení vody v krajině. Pokud v krátkém čase naprší velké množství vody, město ani krajina si s tím nedokáže poradit. Musíme tedy řešit zadržení vody při rychlých srážkách, která nyní odtéká pryč. Některá města to již pochopila, jiná bezhlavě zastavují volné plochy, asfaltují a betonují. 

A jak je tomu v Rychnově nad Kněžnou? V průmyslové zóně Lipovka rostou další a další výrobní haly, na sídlišti Mírová chce investor stavět haly pro další markety, územní plán s nimi počítá také za silnicí II/319. V rozvojových plochách na okraji města vznikají potřebné bytové domy, ale bez tolik potřebné souvislé zeleně.

Zastavěné plochy zvyšují teplotu, ničí městské klima a odvádí vodu rychle z města i krajiny. Zeleň se u nás neřeší aktivně, ale mnohdy jen podle tabulek v územní studii. A jaká opatření přijala rychnovská radnice? To naznačují odpovědi na otázky, položené úředníkům města podle zákona o svobodném přístupu k informacím:

  1. Jaká opatření má v plánu MěÚ pro zvýšení retenční kapacity vody v krajině na katastru města? Realizují se nějaká opatření již nyní?

    Odpověď:

    Opatření pro nakládání s vodou se skutečně realizují již nyní. Na všech budovaných parkovacích plochách se používají výhradně vegetační tvárnice, které umožňují zasakování. Dále je připravena obnova původní vodní nádrže „Poustka“ k zadržení vody v krajině. Obnova vodní nádrže je již pravomocně povolena a připravena na čerpání dotačního titulu.

  2. V jakém časovém horizontu se s opatřeními počítá a ve kterých lokalitách?

    Odpověď:

    Pokud jde o další plánovaná opatření, ať už v některých lokalitách a různých časových horizontech, tuto část dotazu vzhledem k ust. § 2 odst. 4 informačního zákona, které stanoví, že „Povinnost poskytovat informace se netýká dotazů na názory, budoucí rozhodnutí a vytváření nových informací“, Vám nemůžeme zodpovědět a požadované informace Vám poskytnout.

Zdroj: úřední deska na www.rychnov-city.cz

Víte, že zeleň, ať již trávník a nebo stromy vrací vodu zpět do ovzduší našeho města odpařováním? Např. jeden středně vzrostlý strom dokáže odpařit denně přibližně 100 litrů vody. Zeleň zásadně mění klima ve městech.

Jak se nám bude žít ve městech v době probíhajících klimatických změn? O tomto tématu více podrobností v záznamu pořadu vysílaného na Českém rozhlasu plus - Olomouc a modrozelený projekt zadržení vody v krajině. Věnujte chvíli svého času a pusťte si zvuk.

V Česku se klimatické změny projevují nejen dlouhotrvajícím suchem, ale v příštích 40 letech se také zdvojnásobí počet tzv. tropických nocí, kdy teplota neklesne pod 20 °C.

Takové teploty přitom ještě před půl stoletím prakticky vůbec nebyly. "Když máme tropický den, jsme schopni se nějak ochladit – klimatizace, zmrzlina, bazén – ale tropická noc na to navazuje, v domě máme stále 28 °C a člověk se nevyspí. To má obrovský vliv na lidský organismus,“ říká klimatolog Pavel Zahradníček z projektu Intersucho. Zahradníček dále poukazuje na to, že k oteplování se navíc ve městech přidává efekt tzv. tepelného ostrova. Z betonu nebo asfaltu tak sálá naakumulované teplo i v noci. Vše navíc zhoršuje uspořádání měst, které zabraňuje proudění vzduchu.

 Chcete vědět, jak se změní klima v Evropě? Co na to říká výše zmiňovaný klimatolog. Poslechněte si další audio ČRO Plus.

Voda není samozřejmost. A surová voda se už pít nedá!

Veřejnost se totiž domnívá, že vodohospodáři někde v přírodě vodu načerpají a pak ji dopraví lidem přímo do kohoutků v kuchyni. "Opak je pravdou. Voda je plná kontaminantů. Některé jsou přírodní a byly tam vždy. My je už umíme naředit tak, aby byla voda pitelná. Taky ale obsahuje plno škodlivin kvůli intenzivní činnosti člověka,“ říká v pořadu ČRo Plus Hovory ředitel Ústavu pro hydrodynamiku AV ČR Martin Pivokonský.

Takže kromě některých vysoce kvalitních podzemních vod, kterých je minimum, dnes „nemůžeme vodu jen tak brát z přírody a jednoduše ji upravit na pitnou. Musí projít složitým procesem v úpravnách vod.“ Je to v zásadě továrna, kde se ze surové vody vyrobí tekutina pitná. "Je tam celá řada kroků a chemických a fyzikálních procesů, kterými se odstraňují nečistoty. To neznamená, že v nich už nějaké příměsi nejsou. Nicméně koncentrace je snížena na takovou hodnotu, že je podle norem pitelná,“dodává Pivokonský. Víc si poslechněte v audiozáznamu pořadu Hovory na ČRO Plus.

Nechceme nikoho strašit, ale podle odborníků voda v Česku už dochází. Rozhlédněte se, mizí hmyz a ptáci, žížaly jsme vyhubili

Hydrobiolog Jindřich Duras nemá o stavu české krajiny dobré zprávy. Od komunismu se toho prý totiž v péči o lesy, pole nebo rybníky moc nezměnilo. Třeba půda je na tom dle jeho názoru – hlavně, co se zadržování vody týče – velmi špatně. Dobře to prý dokazuje např. skutečnost, že ve volné přírodě nejsou po dešti vidět žížaly. Dříve je živily organismy v půdě, teď tam zřejmě už vůbec nejsou. Pesticidů je naopak dle Durase až až. Poslechněte si celý rozhovor.

Pokud vám není jedno, co se bude dít v Rychnově nad Kněžnou s loukami a poli, jak to bude s dopravou ve městě, kde se budou stavět další markety a kde třeba vznikne park, tak přijďte 2. září 2019 od 16:00 hodin do Pelclova divadla na veřejné projednávání změn územního plánu našeho města. 

inPage - webové stránky s AI, doménawebhosting